Az ígért képek

Mindennapok, Nyulak, Tyúkok 2011. September 26., Monday

Új-zélandi vörös választási nyulak előjegyezhetők!

Eladó 2011. September 25., Sunday

Gizi és Vili kölykei október közepén elvihetőek lesznek. A nyári melegben a kis alomszám eredményeképpen hatalmas nagyok, kiváló tenyészállatok lesznek!

Bakot vagy nőstényt?

Tippek 2011. September 20., Tuesday

Kevesen vállalják, hogy eldöntik a kérdést, mindenesetre én megpróbálom: kertbe bakot, szobába nőstényt.

Hogy miért?

A bakok sokkal kedvesebbek, bújósabbak, türelmesebbek. Cserébe pisilnek. Össze-vissza, a falra, a plafonra, nekifutásból, fölugorva. Ha nem a szobában laknak, akkor ez sokkal kevésbé jelent problémát.

A nőstények őrzik a területüket, ha idegen kéz nyúl be a ketrecükbe, vagy csak takarítóeszköz, akkor morognak, támadnak. Emellett az ivarzási ciklusuk szerint a hangulatuk is váltakozik. Időnként órákon keresztül ülnek mellettünk, és élvezik, ha simogatjuk őket. Márkor inkább “hozzám-ne-érj”-hangulatuk van.

De hogy ne keserítsek el senkit:

Nem ennyire egyszerű és törvényszerű mindez. A fiúk kamaszkor után lenyugszanak. Tapasztalatom szerint a határozott, férfias bakok leszoknak a pisilésről. Az emberhezszokott, szelíd nőstények pedig nem haragszanak meg akkor sem, ha idegen látogatójuk akad.

A neveletlenséget ugyan nem, de a túlzott ivarra jellemző viselkedést pedig meggyógyítja az ivartalanítás.

 

Több nyúl esetén:

Legbiztosabb, ha mind ivartalanítva van. A műtétet csak ivarérés után lehet elvégezni, így ha két kamasz nyuszink van, azokat egy ideig külön kell tartani. Két nőstény harcolni fog egymással, hacsak nincs mindkettő ivartalanítva. Két bak esetén szintén, az ivaros molesztálni fogja a másikat. Ha vegyes-párost szerzünk, akkor lehetséges, hogy a bak ivartalanítása elég. De sajnos elég valószínű, hogy a nőstény a nyűgösebb napjain üldözni fogja, komoly kárt is tehet benne.

Ivaros párt ne tartsunk együtt! Egyrészt irdatlan mennyiségű utódot képesek összehozni, másrészt a nőstény üldözi, harapja a bakot, ha félti tőle a fészkét. A nyúl a fialást követő napon már ivarzik, a vemhes nőstény elüldözi a bakot. Tehát ivartalanítás nélkül csak pár nap édes együttlétre számíthatunk.

 

Jó is, rossz is…

Mindennapok, Nyulak, Tyúkok 2011. September 19., Monday

Ma nyulat vágtunk… Az egyik vörös kiszökött a helyéről, és meglátogatta a többieket. Nem tudom, miért pont oda ment, ott van a legkevesebb fű. Szerencsétlenségére Lili és Lali épp a mézesheteiket töltötték ott. Gondolom, Lali nem örült a konkurenciának, Lili meg egyáltalán senkinek sem, aki tőle akar valamit. Jól megtépték szegényt… Aztán jöttek a tyúkok. Rettentő vérszomjas fenevadak, azonnal odagyűlnek a vérszagra.

Amint meghallottam a gyanús zajt, futottam. Talán fél perc telhetett el, de a kicsit már lehangoló állapotban találtam :( Teljesen reménytelennek tűnt, így gyorsan összeszedtem a hozzávalókat, és lecsaptuk. Most még ehető a hús, néhány óra múlva már nem. Ha már bennevagyunk, akkor utánaküldtünk még egyet, hogy kijöjjön belőle egy leves. Még nőhettek volna, meg a vedlést is kivártam volna, meg még ezernyi kifogásom volt, hogy miért ne kelljen bántanom őket :( Így legalább nem nekem kellett eldöntenem a sorsát.

Vígasztalásképp a nagyobbik régi tyúk tojt egy tojást :) Megsütöttük tükörtojásnak, ez végre tényleg finom volt. Este pedig az összes tyúk összebújva aludt az ólban :)

 

 

Tyúkok és nyulak

Mindennapok, Nyulak, Tyúkok 2011. September 18., Sunday

Lili továbbra sem hajlandó Lalival :( Már kiraktam őket együtt az udvarra. Lili ásott, őrizte is a házát. Szemtelenül le is feküdt, kirakta a lábait oldalra, de ha Lali közeledett, azonnal nyüszíteni kezdett. Még harapni is képes volt :((( Megpróbáltam, de még Vili se bírt vele. Voltam kedves vele, aztán fenyegetőztem is: ha így folytatja, akkor a fazékban végzi.

Egy haszna azért volt a kiengedésének: élmény volt nézni, ahogy a hülye veszekedő tyúkok között rendet vág :))) A négy együtt menekült előle. Talán ez közelebb hozta őket.

Zsiráf (vagy Krumpli) csúnyán lekopaszodott, vedlik. A másik kevésbé, és ma bizalomgerjesztően kotkodácsolt, meg fészket kapart, és ráült. A taraja kivörösödött. Mostanra mindkettőjüké meggyógyult a ketreces csipkelődés után.

A ma este békésebben telt. Megvártam, amíg a régiek bemennek aludni, és az újakat azután tettem be. Álmukban nem bántották őket. Hajnalban rohantam kiengedni őket, már dúlt a hatalmi harc.

Cifra és Julis

Tyúkok 2011. September 17., Saturday

Két újabb tyúk… Azaz, ezek még jércék, néhány hét múlva kell először tojniuk. Kettős hasznúak, nagyra nőnek majd. Splash színűek, ezt nem tudom, ki találta ki :)

Persze két öreg tyúk mellé fiatal csitriket hozni nem a legjobb ötlet. Amint az első újat kivettem a dobozból, megtapasztalhattam :( A két vén szipirtyó azonnal rájukrontott. Napközben a nyúludvarban megvoltak, bár a régiek időnként megkergették az újakat, azok meg próbáltak távolságot tartani. Mondtam is, hogy szín szerint csoportosítva tartjuk a tyúkokat :) Csak semmi rasszizmus!

Az este is érdekes volt, megpróbáltam bezárni az újakat is éjszakára. Őrületes balhét csaptak, majdnem szétverték az ólat. Végül a régieket raktam ki, hogy az újak szokják a helyet. Képzeljétek, az egyik rögtön a rúdon aludt!

Miután eldöntöttük, hogy nyulat akarunk…

Tippek 2011. September 16., Friday

A “Honnan vegyünk nyuszit?” kérdésről külön bejegyzés lesz, itt csak általános szempontokat írok.

 

Döntsük el, hogy hol fog lakni. Ez behatárolja, hogy milyen méretű nyúl jöhet szóba.

Ezután nézegessünk fotókat, hogy nekünk melyik tetszik legjobban. Nézhetünk hirdetést, menjünk el börzére, látogassunk meg tenyésztőt. Fontos tudnunk, hogy mekkorára fog nőni a kiválasztott példány, ezért próbáljuk megnézni a szüleit. Felnőtt állatot csak akkor vegyünk, ha biztos jó helyről van, és szelíd, emberbarát. Lehet, hogy rossz természete miatt próbálnak megválni tőle!

Legyen valami elképzelésünk arról, hogy milyen nyulak vannak, ezekből melyik elérhető felénk; hogy nagyságrendileg mennyibe kerülnek. Így kisebb eséllyel hozunk rossz döntést, és nem fogjuk utólag bánni, hogy nem kisebbet-nagyobbat-szőrösebbet-puhábbat-sötétebbet-világosabbat-tarkábbat választottunk. Ettől függetlenül persze a legédesebbet kell választani :) Egy fotó nem adja vissza soha az eredetit, és a nyussz természetéből se sokat közvetít. Nézzük meg élőben, simogassuk meg, és ha egy undok vagy túl félős állat, akkor ne vegyük meg akkor sem, ha ez a kinézett fajta egyetlen megfelelő színű példánya. Ezzel szemben lehet, hogy a csúnyácska, vagy épp átlagos kinézetű nyuszi azonnal elbűvöl a természetével.

 

Szaktudás nem kell. Interneten minden tudnivaló elérhető; minden kérdésünkre választ kaphatunk, ha utánaolvasunk. Akár több egymásnak ellentmondó választ is :( Kérdezzük meg nyugodtan, hogy miért így ajánlja, vagy miért nem úgy, ahogy a másik. Sokszor kiderül, hogy a jótanács csak húsnak tartott nyúlnak jó, törpenyúlnál nem válik be.

 

Ha megvettük…

Nem baj, ha nem készültünk fel előre, csak tudjuk hova tenni, és legyen mit ennie. Kérjünk a nyúlhoz néhány napra eleséget, valamint biztos kell egy doboz, amiben hazavisszük. Sok állatkereskedés nyitva van hétvégén is, gyorsan beszerezhetjük a szükséges felszereléseket. Csak abban legyünk biztosak, hogy szeretnénk a nyulat, és gondoskodni fogunk róla. Lehet kérdezni az eladótól is, legalább kiderül, hogy fontos-e neki az állatka sorsa, vagy csak a markát tartja.

 

Nem különösebb ördöngősség egy nyúllal bánni. Ha alapjában véve tisztában vagyunk egy nyúl igényeivel, akkor nyugodtan vegyük meg azt a példányt, amibe első pillantásra beleszerettünk, különben bánni fogjuk :)))

Mielőtt eldöntenénk, hogy nyulat akarunk…

Tippek 2011. September 15., Thursday

Ahhoz, hogy beszerezzünk egy nyulat, két fontos dolgot kell végiggondolnunk:

1. Biztosan szeretnénk-e nyuszit, a velejáró kötelességekkel együtt?

2. Mit csinálunk vele, ha az 1. kérdésben rosszul döntöttünk.

 

Ha ezekre megvan a válasz, akkor kezdhetjük is: irány a nyúlbolt!

De ne szaladjunk ennyire előre, először is megpróbálom összeszedni, hogy mit kell vállaljunk a nyúlért.

 

1.

Kell neki egy ketrec, ami törpenyúlnál is minimum 50*100 cm-es legyen. Ennek nemcsak a beszerzése és a hazacipelése jelenti a problémát, hanem az elhelyezése. Ennél nagyobb helyet kell nyulunknak áldozni. Kell ahhoz is, hogy hozzáférjünk etetni és takarítani, és ahhoz is, hogy melléülhessünk kényelmesen. A nyúl biztos szétszórja majd a szénát és a forgácsot a ketrec körül, és valószínűleg mi is, így érdemes “védtávolságot” tartani. Lehetőleg a ketrecajtón keresztül tudjon egyedül is közlekedni, ezért leginkább a földön helyezzük el.

Ne legyen huzatos, és ne legyen a radiátor mellett se. A nyulak egész jól bírják a nyüzsgést maguk körül, minket viszont zavarhatnak a pihenésben.

2.

Hely kell, ahol rohangálhat. Legegyszerűbb, ha abban a szobában mehet ki -legalább a felügyeletünk mellett-, ahol lakik. Ezt valamennyire nyúlbiztossá kell tenni: a lelógó kábelek veszélyesek a nyúlra, minden másra a nyúl veszélyes! A szőnyegen ásni, megrágcsálni a szélét, megkóstolni az asztal lábát, esetleg leszedni a tapétát, megrágni a gipszkarton falat: ezeket minden nyúl szereti.

Ha a kertben lakik, akkor egyszerűbb kifutót biztosítani neki. Mindenképp javaslom, hogy teteje is legyen, egyébként kóbor macskák, ragadozó madarak miatt nem tudjuk majd kinthagyni. Napra se lehet kitenni. És alja is legyen, ugyanis a nyulak nagyon szeretnek ásni. Beáshatjuk a rácsot a föld alá, így viszont nem tudjuk arrébbrakni, amint nyulunk az utolsó szál füvet is lerágta.

Ha a lakásban lakik, akkor jó időben kirakhatjuk a kertbe, de télen a fűtött szobából nem. Ugyanígy kint tartott nyulat se hozzunk be télen a melegbe.

Ha az a terület, ahol rohangálhat a nyuszink, nem határos a lakásával, akkor gondoljuk végig, hogy hajlandóak leszünk-e rendszeresen kiengedni. Valamint a nyúl szereti maga eldönte ni, hogy mikor jön ki a házából, és arra is lehetőséget kell biztosítsunk, hogy önerejéből visszamehessen mondjuk pisilni.

3.

Tudunk-e legalább néhány hétre elegendő forgácsot és szénát tárolni. Ez utóbbi komoly mennyiség, így érdemesebb egyben beszerezni egy kis bálát, mint a drogériákban, állatkereskedésekben kapható méregdrága szénát venni.

4.

Hova fogjuk az elhasznált almot tenni? Lehetőleg ne kelljen az egész lakáson végigmasírozni egy doboz nyúlbogyóval. A nyúlbogyó egyébként komposztálható, vagy a kertben azonnal felhasználható talajjavításra.

5.

Tudunk-e nyulunknak rendszeresen zöldet szerezni.Ugyan megélnek száraz szénán és tápon is, de én mindenképp ajánlom a friss zöld etetését.

A nyulak imádják a friss füvet, faleveleket, pitypangot. Télen adhatunk neki répát, almát vagy petrezselymet is.

6.

Lesz-e valaki, akire rábízhatjuk az állatot, amíg mi nyaralunk? A nyulak ragaszkodnak a megszokott helyükhöz. Így jobban járunk, ha a segítő jön a nyúlhoz, és nem fordítva. Az is megoldás lehet, ha a ketrecével együtt adjuk őt bérbe :)

Átvertek :(

Tyúkok 2011. September 12., Monday

Mondtam, hogy nem értek a tyúkokhoz?

Elkészült a házuk, esznek rendesen, és a nyulak is megszokták őket. Erre elkezdtek vedleni, és nem tojnak.

Ha a piaci árus azt mondja, hogy ezek most fognak elkezdeni tojni, azt tényleg úgy kellett volna érteni, hogy pont most hagyták abba? Néhány hét múlva -ha szerencsém van- újrakezdik.

Próbálok türelmes lenni. Ha akkor sem, akkor mennek a fazékba :(

Időközben az is kiderült, hogy ezek a tyúkok nem rúdon szeretnek aludni, hanem a földön :) Szerintem eddig ketrecben laktak, azt szokták meg. A körmük is rettentő hosszú volt, mégis tiszta. Az eladó azt állította, hogy kint voltak, és a diófán aludtak :(

Arról nem is beszélve, hogy a tojásnak borzasztó halíze volt :(

Mindegy, legközelebb már okosabb leszek.

Friss fotók

Mindennapok 2011. September 8., Thursday

A kicsik már nem is olyan kicsik; a felnőttek lusták :) Gizi kölykei pedig olyan kövérek, hogy kigurulnak a fészekből :)))